WordPress 5.6 – co nowego?

10 grudnia 2020
Autor Poradnika FilipWstęp + Jak zaktualizować?

Od 9 grudnia w Polsce oficjalnie dostępna jest nowa wersja WordPress’a – 5.6. Co się zmieniło? Co nowego w WordPress 5.6?

Aktualizacji można dokonać bezpośrednio po zalogowaniu do kokpitu – wystarczy kliknąć w link „Zaktualizuj Teraz!”.

Tak jak pisałem już wcześniej tutaj z aktualizacją warto zaczekać 1/2 tygodnie – wtedy będziemy mieli pewność że wszystkie wtyczki i używany motyw będzie w pełni kompatybilny z nową wersją rdzenia.

#1 Motyw Twenty Twenty-One

Co roku zespół programistów WordPress’a tworzy nowy, w 100% kompatybilny z rdzeniem WordPressa motyw. Motyw domyślny WordPress’a można poznać po tym, że na początku nazwy zawsze jest Twenty* (żaden inny motyw nie może mieć takiego początku). Przykłady:

Ciekawostka: Motyw Twenty Eighteen (motyw domyślny na rok 2018) nigdy nie powstał

Idąc tym schematem można bardzo łatwo domyślić się, że motyw Twenty Twenty-One to nowy motyw domyślny na rok 2021 – a co za tym idzie będzie zainstalowany na każdym czystym WordPressie od wersji 5.6 wzwyż.

Ciekawe Funkcjonalności w motywie Twenty Twenty-One

1. Brak tytułu stron

Jest to od dawna upragniona przez społeczność WordPressa funkcjonalność – w motywie Twenty Twenty-One tytuły stron zobaczymy tylko podczas edycji i tworzeniu w kokpicie:

wordpress 5.6 co nowego brak tytułu strony w motywie twentytwentyone

wordpress 5.6 co nowego brak tytułu strony w motywie twentytwentyone - 2

 

2. Dark Mode

Kiedy w sekcji Wygląd > Dostosuj > Colors & Dark Mode zaznaczymy opcję „Dark Mode Support”, podczas przeglądania strony w prawym dolnym rogu pojawi się przycisk do włączania trybu ciemnego:

wordpress-5.6-twnety-twenty-one-theme-dark-mode

#2 Lepsze Wsparcie dla PHP 8

Po aktualizacji php do wersji 8, dużo użytkowników WordPressa 5.5.3 i starszych wersji zgłaszało problemy – zespół programistów WordPress’a deklaruje poprawę bugów związanych z  PHP 8 w WordPressie 5.6.

#3 Więcej informacji o treści wpisu w edytorze Gutenberg

W nowej wersji WP podczas redagowania wpisu w Gutenbergu, klikając na ikonkę z literą „i” w lewym górnym rogu ekranu pojawią się takie informacje jak:

#4 Możliwość Przekształcania bloków w kolumny

W gutenbergu wystarczy zaznaczyć dowolne dwa bloki i nacisnąć „przekształć w kolumny”.

#5 jQuery

W nowym WordPressie mogą pojawić się problemy z niektórymi funkcjonalnościami na backendzie, a to za sprawą zmian jakie pojawiły się w bibliotece jQuery i  jQuery Migrate. Jeśli taki problem wystąpi akurat na twojej stronie, warto zaczekać z aktualizacją 1-2 tygodnie – w tym czasie twórcy WP powinni zdążyć poprawić ten błąd.

Dodaj Komentarz


Brak komentarzy.