Własny motyw WordPress vs Gotowiec – który wybrać?

4 grudnia 2020
Autor Poradnika FilipWłasny motyw WordPress vs Gotowiec

#1 Gotowe Motywy

WordPress od wielu lat z coraz większym powodzeniem staje się najpopularniejszym systemem CMS na świecie. Z tego powodu cały czas zwiększa się liczba „sklepów” z gotowymi motywami do różnych systemów CMS – np. właśnie WordPress, czy równie popularna Joomla. Takie motywy zazwyczaj nie są bardzo dobrej jakości – jest tak dlatego, bo nie są pisane tylko pod jedną grupę docelową, czy pod jedną firmę – może z nich skorzystać każdy – czy to cukiernik, informatyk, lekarz, inżynier – KAŻDY.

OK. Ale co to ma wspólnego z jakością?

Motyw bez dokładnej grupy docelowej musi sprostać oczekiwaniom każdego – np. wcześniej wymienionego informatyka czy lekarza. Aby sprostać oczekiwaniom każdej grupy docelowej, musi posiadać wiele opcji dostosowywania, pisania. Czasami w niektórych „gotowcach” można dostosować nawet wygląd KURSORA. Ktoś początkujący pewnie pomyśli sobie, że to nie jest żaden problem – ba, wręcz nawet ogromny plus, ale zawsze należy pamiętać że te niesamowite funkcjonalności muszą być przecież jakoś zakodowane. Jak? Najczęściej w wielu, wielu niezoptymalizowanych plikach spowalniających stronę. Takie minusy i często też błędy w kodzie ukrywane są pod pięknym designem i wieloma często niepotrzebnymi funkcjonalnościami.

Sklepy z gotowymi motywami (darmowe i płatne)

W internecie, tak jak wspomniałem na początku, istnieje bardzo dużo sklepów z gotowcami – najpopularniejszymi z nich są:

Własny motyw WordPress vs Gotowiec - template monster

Własny motyw WordPress vs Gotowiec - sklep z darmowymi motywami - envato market

 

Kwestie Licencji

Darmowe Motywy zazwyczaj rozpowszechniane są na łamach licencji GNU General Public License – oznacza to, że rozpowszechnianej rzeczy (w tym przypadku motywu) można używać za darmo bez żadnych ograniczeń.

 

Zalety:

Wady:

#2 Własne motywy WordPress

Własne motywy WordPress zazwyczaj używane są w większych projektach (np. stronach firmowych, popularnych blogach). Jest tak dlatego, bo żeby móc zakodować własny motyw dla WordPressa należy znać HTML, CSS i choćby podstawy PHP – nie każdy je zna, i nie każdy chce się ich uczyć tylko po to, żeby stworzyć jedną stronę – do kodowania i projektowania własnych motywów do WordPressa zazwyczaj zatrudnia się wyspecjalizowane agencję/freelancerów. Własne motywy WordPress zawsze będą szybsze i lepiej zoptymalizowane od gotowców ponieważ są „szyte na miarę” – tworzone KONKRETNIE pod jedną firmę/jeden cel. Dlatego posiadają też tylko najbardziej potrzebne opcje.

Kwestie Licencji

Własne motywu są pełną własnością autora/firmy która go używa, chyba, że autor zdecyduje się go upublicznić.

Zalety:

 

Wady:

Własny motyw WordPress vs Gotowiec kod z komentarzami

kod z komentarzami

Własny motyw WordPress vs Gotowiec kod bez komentarzy

Kod bez komentarzy (może być trudny do odczytania dla mniej zaawansowanych osób)

 

Własny motyw WordPress vs Gotowiec: Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże wybrać ci idealne rozwiązanie dla ciebie. Zapraszam również do przeczytania innych poradników!

Dodaj Komentarz


Brak komentarzy.