Jak skonfigurować stację roboczą dla Firmy?

3 grudnia 2020
Autor Poradnika FilipJak skonfigurować stację roboczą dla Firmy?

W dzisiejszych czasach bardzo mało osób pracuje bez wykorzystywania żadnych technologii, czy komputerów. Właśnie taki obrót sytuacji może sprawiać duże problemy administratorom sieci, serwerów i firmowych stacji roboczych (np. jak ustalać dogodne i poprawne dla pracowników uprawnienia).

 

W tym poradniku pokażę Ci kilka ciekawych porad dt. Konfiguracji stacji roboczej w firmie. Zapraszam na lekturę!

#1 Jedno Lokalne Konto Administratora na jedną stację roboczą + Silne Hasła

Jeśli w organizacji używana jest usługa Active Directory przydatnym może być posiadanie jednego lokalnego awaryjnego konta administratora na każdej stacji roboczej – nawet jeśli w domenie jest już kilka administratorów, logowanie na takie konto będzie zupełnie niemożliwe poza wewnętrzną siecią firmy. O silnych hasłach chyba nie trzeba wspominać, ale jest to bardzo ważne – najlepiej jest w usłudze Active Directory wymusić co miesięczną zmianę haseł przez pracowników.

#2 Ustawiony Awaryjny Serwer DNS

Po utraceniu połączenia z lokalną siecią firmy (tamtejszym serwerem DNS) stacja robocza będzie próbowała połączyć się z awaryjnym serwerem. Jeśli takowy nie został ustawiony logowanie do komputera zapamiętanym w pamięci podręcznej domenowym kontem (tylko na takie domenowe konto można zalogować się bez połączenia z wewnętrznym serwerem DNS) może trwać NAPRAWDĘ BARDZO DŁUGO (nawet 5-10 min!). Dlatego w ustawieniach karty sieciowej warto dodać awaryjny serwer DNS. W tej kwestii idealnie sprawdzą się darmowe serwery dns:

 

#3 Blokada Dostępu do ważnych aplikacji (np. Panel Sterowania, Wiersz Polecenia)

Ta opcja sprawdzi się doskonale jeśli mamy ograniczone zaufanie do pracownika – mamy uzasadnione obawy, że mógłby coś „nabroić”. Takiej blokady można dokonać m.in z poziomu Menedżera Zasad Grupy.

#4 Wyłączenie niepotrzebnych kart sieciowych

Nie jest to jakiś wielki problem bezpieczeństwa, ale warto uniemożliwić używanie nieużywanych/niepotrzebnych kart – jeśli w firmie Internet jest połączony przez kabel to po co umożliwiać pracownikom korzystanie z niezaufanych sieci WiFi?

Jak skonfigurować stację roboczą dla Firmy? Podsumowanie

Po przeczytaniu tego poradnika dowiedziałeś/aś się jak poprawnie skonfigurować stację roboczą w firmie. Zapraszam do przeczytania innych wpisów!

Dodaj Komentarz


Brak komentarzy.