Czy warto używać Page Builderów?

7 stycznia 2021
Autor Poradnika FilipW tym wpisie porozmawiamy sobie o wszelkiej maści wizualnych Page Builderach. Page Buildery w WordPressie to dość kontrowersyjny temat – pozwalają one stworzyć stronę osobom nietechnicznym, ale zazwyczaj są ogromnymi wtyczkami z niepotrzebnym kodem spowolniającym witrynę.

Co to jest Page Builder?

Page Builder to zazwyczaj wtyczka do WordPressa która dodaje funkcjonalność edycji strony w trybie „drag & drop”. Elementy których możemy używać w Page Builderach to nie tylko obrazki, ale też przyciski, animacje, a nawet gotowe szablony podstron czekających na wypełnienie własną treścią.

Najpopularniejsze Page Buildery

Elementor to bez apelacyjnie największy gracz w branży WordPressowych Page Builderów – umożliwia tworzenie ładnych, skomplikowanych layoutów. Największą jego wadą jest to, że jest bardzo wolny.

Cena: 0 zł (wersja pro dla jednej strony = 49$/rok)

Divi to PageBuilder wbudowany w płatnym motywie o tej samej nazwie. Moim zdaniem jest to ogromna wada – uniemożliwia to przejście na np. własny motyw lub inny, lepszy page builder. Motyw wraz z PageBuilderem można kupić na stronie https://www.elegantthemes.com/discount/developer/, są dwa warianty cenowe – roczny i bez ograniczeń czasowych:

Czy warto używać Page Builderów? Pagebuildery Divi

Największą zaletą Visual Composera jest cena – darmową wersję można pobrać z strony https://visualcomposer.com/. Istnieje też wersja płatna – kosztuje 34$, ale w większości przypadków wystarczy wersja darmowa. Jedną z wad tego Page Buildera jest duża ilość generowanego kodu co nie wpływa dobrze na szybkość strony.

Beaver Builder jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, jednak przy użyciu darmowej wersji nie za bardzo da się stworzyć funkcjonalną witrynę – większość ważnych funkcjonalności które są dostępne za darmo w innych Page Builderach, w Beaverze znajdziemy tylko w wersji płatnej. Zaletą jest przede wszystkim przejrzystość interfejsu, która znacznie ułatwia tworzenie witryn.

Czy warto używać Page Builderów?

To zależy – jeśli bardzo zależy nam na szybkości, wydajności i unikalności strony to warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem – o wiele wydajniejszym i lepszym rozwiązaniem będzie własny Page Builder oparty np. o Repeatera i Elastyczną Treść z Advanced Custom Fields. Proste Page Buildery będą dobrym rozwiązaniem kiedy sami tworzymy stronę, nie mamy doświadczenia i nie potrzebujemy idealnej optymalizacji.

Dodaj Komentarz


Brak komentarzy.